Bolesť brucha: Potraviny, ktoré boľavému bruchu neprospievajú

Každý z nás určite zažil pocit podráždeného žalúdka. Väčšinou sa tento pocit prejaví po zjedení mastnejších potravín alebo alkoholu, no to nie sú jediné prípady. Ktoré potraviny bruchu neprospievajú a ktoré naopak áno?

Bolesť brucha sa diagnostikuje podľa oblastí, kde vás brucho pobolieva najviac. Intenzívna bolesť brucha vpravo môže znamenať zápal slepého čreva, zápchu, no aj gynekologické problémy. Naopak bolesť brucha vľavo môže znamenať žlčové kamene či zápal hrubého čreva. V prípade že máte dlhodobú alebo veľmi intenzívnu bolesť brucha je vhodné čím skôr navštíviť lekára a nepodceňovať to.

Ak ale ide o jednorázovú bolesť brucha, podráždený žalúdok, nadúvanie, plynatosť, hnačku alebo zápchu príčinou môže byť nevhodná strava. Medzi potraviny, ktoré často spôsobujú bolesť brucha patria:

Vyprážané jedlá

Vyprážané jedlá majú vysoký obsah tuku, ktorý vás žalúdok nemusí zvládnuť. Často po ich konzumácií nastáva pálenie záhy alebo bolesť brucha. Príčinou je, že vám vyprážané jedlá prekyslia organizmus, práve preto je lepšie sa im vyhnúť a preferovať zdravú stravu.

Korenené jedlá

Priveľmi korenené jedlá sú nebezpečné predovšetkým pre ľudí, ktorí už vedia o svojich črevných problémoch alebo problémoch s pálením záhy. Mali by sa im určite vyhýbať.

Mliečne výrobky

Častá bolesť brucha, kŕče či plynatosť sa môžu objaviť aj po konzumácií mliečnych výrobkov. Stáva sa to vtedy, ak vaše telo nedokáže spracovať laktózu v mliečnych výrobkoch. Tento problém sa často prejavuje u ľudí s celiakiou. Ak máte podozrenie na intoleranciu na laktózu je vhodné navštíviť lekára aby ste sa uistili alebo sa radšej vyhýbať mliečnym výrobkom.

Alkohol

Pri pití alkoholu sa uvoľňuje zvierač pažeráka, ktorý môže spôsobiť pálenie záhy. Ak to ale s alkoholom nepreženiete, jeden pohárik by mal váš tráviaci trakt zvládnuť.

Bolesť brucha môže vyvolať aj prejedanie, rýchle hltanie jedla, slabé prežutie, jedenie veľkých kúskov a stres.

Vhodné potraviny

Našťastie existuje aj množstvo potravín, ktoré vám s podráždeným žalúdkom môžu pomôcť a rýchlo uľaviť od bolesti.

Harmanček

Harmančekový čaj dokáže výrazne uľaviť pri pocitoch podráždeného žalúdka, no tiež aj pri hnačke a zvracaní. Harmanček sa využíva aj v bylinných doplnkoch ktoré zmierňujú tráviace ťažkosti, nadúvanie a taktiež koliku u detí.

Zázvor

Zázvor je pomocníkom pri množstve zdravotných problémov, jedným z nich je aj trávenie. Lyžička nastrúhaného zázvoru či pripravený zázvorový čaj odstráni bolesti brucha a plynatosť. Pomôže jedlu ľahšie prejsť tráviacim traktom a tiež zvyšuje absorpciu živín z potravy.

Fenikel

Fenikel podporuje trávenie. Pri pocitoch podráždeného žalúdka môžete buď vypiť feniklový čaj alebo prežuť zopár semien.

Ľanové semienka

Ľanové semienka pomáhajú regulovať pohyby čriev, uľaviť pri bolesti brucha a taktiež zmierniť prípadnú zápchu.

Rasca

Semienka rasce sú plné vitamínov a minerálnych látok. Pri bolesti brucha zjedzte hrsť rasce alebo ju rozdrvte a zapije vodou. Rascu môžete podávať pri bolestiach bruchu aj deťom. Rozdrvenú ju zalejte horúcou vodou, nechajte vychladnúť a podávajte im ju po lyžičkách.

Okrem týchto potravín, ktoré vám rýchlo uľavia aj pocitov nafúknutého a bolestivého brucha je dobré do svojho jedálnička zahrnúť jedlá bohaté na vlákninu, ktorá pomáha s trávením. Určite nezabudnite konzumovať dostatok ovocia a zeleniny, celozrnné potraviny, zdravé semienka a taktiež aj dostatočné množstvo vody.

Bolesť brucha v tehotenstve

Bolesť brucha v tehotenstve trápi veľa budúcich mamičiek, exitujú však tipy ako bolesti predísť:

22.10.2018

Získajte zdravý jedálny lístok na mieru ZADARMO

  • Zostavený od nutričnej poradkyne
  • Komplexný jedálny lístok pre vašu osobu
  • Recepty na 7 dní ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

Komentáre k článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam ďalej?

Recepty z tekvice, ktoré si zamilujete

18.03.2020

V jesennom období na nás z každého rohu vykukujú dekorácie tekvíc. Málokto ale vie, že tekvica sa dá využiť aj iným spôsobom než len na dekoratívne účely. Vďaka jej chuti, obsahu vitamínov a variabilite v kuchyni by ju mal do svojho jedálnička zaradiť naozaj každý. Pokračovať v čítaní

Špenát: Na čo je dobrý a v akých receptoch by nemal chýbať?

11.03.2020

Zdravá, chutná a nízkokalorická zelenina, ktorá je navyše dostupná po celý rok. To nie sú jediné dôvody, prečo by ste mali špenát do zaradiť do svojho jedálnička. Pokračovať v čítaní

Cuketová buchta: Slané či sladké potešenie

15.01.2020

Cuketa  je zdravá potravina a má v kuchyni veľké využitie. V nasledujúcom článku zistíte, ako sa z nej dajú pripraviť chutné koláče na sladko či na slano. Pokračovať v čítaní

Účinná diéta: Základom je pestrá a rozmanitá strava

10.01.2020

Aby bola diéta dlhodobo účinná a zároveň prínosná pre vaše telo, nie je vhodné počas nej hladovať ani sa nijak drasticky obmedzovať v jedle. Najdôležitejšia je pravidelnosť a vyváženosť jedálnička, ktorý obsahuje zdravú stravu so všetkými dôležitými zložkami potravy a to všetko v spojení s primeranou športovou aktivitou. Pokračovať v čítaní

 
Chcem jedálniček ZADARMO

3 200 232 doručených jedálnych lístkov, za dve minúty získate váš!

Tip: Viete, že najčastejšie chcú ľudia schudnúť 10 kg?