Ako sa zbaviť oparov? Stavte na zaručené potraviny

Opary, teda nepríjemné a boľavé pľuzgiere vedia človeka dobre potrápiť. V nasledujúcom článku si prečítate prečo vznikajú a ako sa ich môžete zbaviť.

Opar môže vzniknúť kdekoľvek na koži alebo sliznici. Najčastejším miestom je ale oblasť úst či oblasť nosného otvoru. Ďalšou častou lokalitou je aj oblasť genitálií.

Prečo opar vzniká?

Opar spôsobuje vírus herpes simplex, tento vírus má v tele 90% populácie, u väčšiny ľudí sa ale neprejaví, pretože majú dostatočne silnú imunitu. Sú však situácie kedy je imunita jedinca oslabená, práve to môže pôsobiť ako spúšťač vzniku oparu. Medzi tieto situácie patrí:

  • nachladenie, zvýšená teplota, chrípka
  • dlhodobý stres, prepracovanosť
  • spálenie slnkom, úpal
  • alergia na potraviny
  • hormonálne zmeny

Iné je to pri pásovom opare, ten spôsobuje rovnaký vírus, ktorý spôsobuje kiahne. Tak ako opar na ústach aj pásový opar sa väčšinou prejaví pri výraznom oslabení imunity, strese či nedostatočnej výžive. Príznakmi sú bolesti v oblasti krku, chrbta, trupu a niekoľko malých pľuzgierov, ktoré vytvoria načervenaný pás. Pasový opar sa najčastejšie vyskytuje v oblasti krku, hrudníka, brucha alebo chrbta. Miesta sú citlivé na dotyk. Pri vzniku pasového oparu je vhodné vyhýbať sa dotyku s deťmi, u ktorých môže nakazenie vyvolať kiahne.

Príznaky a priebeh

Vznik oparu rozpoznáte nepríjemným pocitom svrbenia a pálenia. Po ňom nasleduje fáza vzniku pľuzgierov, ktoré sú väčšinou veľmi bolestivé. Doba od vzniku až po zmiznutie oparu je väčšinou 1 až 2 týždne. Po zmiznutí oparu vám na jeho mieste môže zostať červené miesto alebo dokonca jazva. 

Opary sú navyše extrémne nákazlivé. Prenášajú sa dotykom. Preto, ak už máte prvé príznaky vzniku prísne dodržiavajte zásady hygieny a snažte sa vyhýbať kožnému kontaktu s inými ľuďmi. Nebezpečnejší je opar najmä počas tehotenstva a v prvých mesiacoch života dieťaťa, kedy ho môže ohroziť.

Pomôže zdravá strava

Ako prevenciu proti vzniku oparov je dobré zaradiť do vášho pestrého jedálnička dostatočné množstvo vitamínu C. Tento vitamín obsahuje najmä ovocie. Okrem toho je ale vhodné konzumovať zdravú stravu, teda dostatočné množstvo zeleniny, chudé mäso, celozrnné pečivo. Naopak snažte sa vyhýbať rýchlemu občerstveniu alebo aj umelým sladidlám a farbivám. Ak vás ale už opar postihne, je dobré zvýšiť príjem potravín s antivírusovým účinkom. Tými sú cesnak, med, kokosový olej, škorica či zázvor.

Prvá pomoc

Liečba oparu je možná aj s prírodnými látkami a teda potravinami, ktoré obsahujú účinné látky pre rýchlejšie hojenie. Sú nimi napríklad:

Med

Med má priaznivé účinky v boji s infekciami a účinne dokáže zrýchliť hojenie oparu. Natrite si ho na miesto vzniku oparu niekoľkokrát za deň alebo ho majte natretí počas celého dňa. Presvedčte sa ale že máte čistý, tepelne neupravovaný med, najvhodnejšie priamo od včelára.

Cesnak

Vďaka prírodným antibiotickým vlastnostiam cesnaku je často používaný pri rôznych zdravotných problémoch. Ak sa vám objaví opar je dobré si cesnakom potrieť postihnuté miesto. Ak sa vám podarí zachytiť čas pred vznikom pľuzgieru môže sa stať že vám vďaka cesnaku ani nevznikne. Natieranie opakujte viackrát za deň, nenechajte si ale cesnak na koži pridlho, aby vám nepodráždil pokožku.

Kokosový olej

Kokosový olej má množstvo priaznivých účinkov na organizmus. Okrem toho napomáha aj pri liečení oparu. Udržuje miesto mäkké a zvlhčené a tak ako pri cesnaku, ak stihnete zachytiť čas pred vznikom pľuzgiera aj kokosový olej dokáže zabrániť jeho vzniku.

Zelený čaj

Použité vlhké vrecúško zeleného čaju aplikujte na miesto oparu. Zelený čaj vám potlačí bolesť a urýchli hojenie. Okrem toho obsahuje veľké množstvo prospešných antioxidantov a preto je vhodné aj jeho pitie.

Aloe vera

Aloe vera je známa svojimi priaznivými účinkami na pokožku. Pri opare naneste na postihnuté miesto trocha gélu z čerstvo odrezaného listu. To pomôže s bolesťou a urýchli hojenie.

Oregánový olej

Esenciálny oregánový olej patrí medzi najúčinnejšie prostriedky v liečbe oparu. Pár kvapiek oleja naneste pomocou vatovej tyčinky na postihnuté miesto. Olej zmierňuje opuch a ničí vírus.

Ľadové kocky

Ľadové kocky síce neurýchlia hojenie ani nezničia vírusy tak, ako predchádzajúce potraviny, no vedia príjemne uľaviť od bolesti a zmierniť opuch.

19.10.2018

Získajte zdravý jedálny lístok na mieru ZADARMO

  • Zostavený od nutričnej poradkyne
  • Komplexný jedálny lístok pre vašu osobu
  • Recepty na 7 dní ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

Komentáre k článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam ďalej?

Palacinky, pečená kaša, pizza: Ovsené vločky 3x inak

30.10.2019

Ovsené vločky patria k veľmi zdravým potravinám. Málokto ale vie, že je možné ich použiť do rôznych receptov. Okrem klasickej ovsenej kaše na raňajky si z nich môžete pripraviť napríklad aj palacinky či slanú pizzu. Inšpirujte sa v článku. Pokračovať v čítaní

Pravda o pečive: Môže za to, že nechudneme?

16.10.2019

Nízkosacharidová diéta je hitom už dlhšiu dobu. Je diéta naozaj taká účinná? Čo sa stane, ak prestanete konzumovať sacharidy? Sú skutočne sacharidy v našom jedálničku dôležité? Prečítajte si v článku. Pokračovať v čítaní

Recepty na gril: Pochutnajte si zdravo a bez výčitiek

12.06.2019

Začala sa sezóna grilovačiek. Inšpirujte sa receptami na mäsité, vegetariánske či vegánske dobroty, ktoré na grilovačke nesmú chýbať. Pokračovať v čítaní

 
Chcem jedálniček ZADARMO

2 915 889 doručených jedálnych lístkov, za dve minúty získate váš!

Tip: Viete, že najčastejšie chcú ľudia schudnúť 10 kg?