5 potravín, vďaka ktorým sa zbavíte kruhov pod očami

Kruhy pod očami sú bežným problémom a trápia každého piateho človeka staršieho ako 25 rokov. Čo ich spôsobuje? Ako si od nich pomôcť? Dá sa tento problém vyriešiť správnou životosprávou? Poradíme vám.

Často vás pri pohľade do zrkadla trápi odraz tváre s vačkami či nevzhľadnými kruhmi pod očami? Niekedy ide o dôsledok prebdenej noci, inokedy za tieto problémy môže náš vek, genetika alebo aj choroba. Príčin vzniku kruhov pod očami je naozaj veľa.

Čo spôsobuje kruhy pod očami?

 • Nedostatok spánku a únava.
 • Dehydratácia.
 • Genetické predispozície.
 • Nadmerná pigmentácia kože.
 • Stres, nervozita.
 • Nedostatok pohybu.
 • Zlé stravovanie.
 • Problémy s pečeňou a žlčníkom.
 • Fajčenie.

Farba kruhov pod očami

Tmavé – čierne kruhy pod očami

Tmavé kruhy pod očami najčastejšie signalizujú nedostatok spánku. Prebdená noc, náročná práca alebo málo odpočinku nie sú jedinými dôvodmi. Kruhy vznikajú aj ako následok dehydratácie a môžu byť aj genetickou záležitosťou.

Fialové kruhy pod očami

Psychické napätie, stres, nervozita sú príčinou tohto nepríjemného problému. Poukazuje to aj na nedostatočný krvný obed a nedostatok pohybu.

Tmavé – modré kruhy pod očami

Túto farbu môžete zaregistrovať pod očami v dôsledku nevyváženého pestrého jedálnička, teda hlavne nadmernej konzumácií soli, vyprážaných či grilovaných jedál a mäsa. Koho by napadlo, že modré kruhy pod očami môžu signalizovať aj oslabenie obličiek a problémy s trávením?

Žltý odtieň kruhov pod očami

Kruhy pod očami žltej farby bývajú najčastejšie prepojené s problémovou pečeňou a žlčníkom. Pečeň sa v tele podieľa skoro na všetkých kľúčových procesoch od metabolizmu až po obranyschopnosť alebo termoreguláciu, taktiež aj na filtrácií škodlivín a likvidácií prebytočného cholesterolu.

Ako na kruhy pod očami?

Dlhodobo pozorujete kruhy pod očami? Najprv je potrebné preskúmať ich príčinu. Skúste sa odraziť od ich farby a zamyslieť sa nad tým, ktorý z vyššie uvedených dôvodov by pre vás mohol byť ten pravý.

Liek na nespavosť a únavu je celkom jednoduchý, dostatok odpočinku a spánku. Prechádzka na čerstvom vzduchu vám zase rozprúdi telo a pomôže odbúrať stres a nervozitu. Ak hľadáte návod ako začať cvičiť, nechajte sa inšpirovať.

Ako je to ale so zlým stravovaním a oslabenými orgánmi?

Oslabené obličky

Vaše telo potrebuje odľahčiť, rozhodne nič nepokazíte detoxom. Dá sa odporúčať napríklad vynechanie mäsa z jedálničku, aspoň na mesiac. Klesne tým ale príjem bielkovín, ktoré je vhodné nahradiť strukovinami a mliečnymi, najlepšie kyslými výrobkami.

Problémy s pečeňou a žlčníkom

Pomôcť vám môžu bylinky. Medzi najúčinnejšie patrí pestrec mariánsky, ktorý podporuje rasť nových pečeňových buniek a môžete ho užívať v kombinácií so žihľavou, klinčekom, rozmarínom, tymianom a kurkumou. Samozrejme detoxikácia by mala začať očistou čriev, potom sa zamerajte na pečeň a nakoniec na obličky.

Obličkám prospeje dostatok tekutín, hodí sa vynechať alkohol, kávu a čierne čaje.

Čo na kruhy pod očami? 5 odporúčaných potravín

Plátky uhoriek

Tento trik je dobre známy, no stojí za to si ho občas pripomenúť. Uhorka sa pýši vysokým obsahom vody, ktorá krásne hydratuje jemnú kožu okolo očí. Taktiež má v sebe veľa vitamínu K, ktorý pôsobí protizápalovo a proti farebných nerovnostiam pleti.

Pestrec mariánsky

Koreň, listy ale hlavne plody bodliaku obsahujú liečivé zložky a podporujú regeneráciu pečeňových buniek, posilňujú imunitný systém a pôsobia tiež ako silné antioxidanty.

Pohánka

Jedným z vinníkov vzniku kruhov pod očami bývajú oslabené cievne steny v tejto oblasti. K vynikajúcim spevňovačom ciev patrí rutín, ktorého cenným zdrojom je napríklad pohánka. Pohánková polievka alebo kaša navyše chutnajú vynikajúco, taktiež palacinky a iné výrobky z pohánkovej múky.

Voda s citrónom

Citrón obsahuje vitamín C, ktorý pôsobí na vašu imunitu, taktiež ale pomáha produkovať kolagén, ktorý je potrebný pre pevnosť a pružnosť pokožky. Dostatok tekutín zase riedi krv, ktorá sa potom nehromadí v očnom okolí.

Morské riasy

Morské riasy obsahujú organizmu veľmi prospešné omega 3 mastné kyseliny. Vedci zistili, že ich prítomnosť v krvi je výborným liekom proti rôznym poruchám spánku, napríklad nočným morám, námesačnosti, nevedomému prehadzovaniu sa v posteli, pomočovaniu a podobne.

Dajú sa zakúpiť aj vo forme krekrov, ktoré sú chutné, jemne slané a nevadia ani tým, ktorí inak riasam rozhodne neholdujú. Dajú sa kúpiť v predajniach so zdravou výživou.

Ako zamaskovať kruhy pod očami?

Dôležitý je výber správneho odtieňa korektora a make-upu, aby ste problém ešte nezvýraznili. Sýte modré až fialové kruhy neutralizuje špeciálny žltý či broskyňový korektor na kruhy pod očami. Hnedé až čierne kruhy najlepšie zamaskuje oranžový odtieň.

Korektor naneste najprv k vnútornému kútiku oka, kde nos vytvára tieň a rozotrite ho k vonkajšiemu kútiku do stratena. Nasleduje korektor, ktorý by mal byť o stupeň až dva svetlejší než vaša pleť.

Prevencia

Kruhy pod očami majú svoje riešenie, ak je ale vylúčené závažné ochorenie, snažte sa mu radšej predchádzať. Dodržiavajte vhodný spánkový režim, obmedzte pohyb vo fajčiarskom prostredí, nepreťažujte svoje oči, obmedzte pitie alkoholických nápojov, silne korenených jedál a uberte soľ. Pridajte zdravú stravu a dostatočne odpočívajte.

Zamyslite sa nad tým, že mať neustále kruhy pod očami nie je žiadna norma. Telo vám zrejme naznačuje, že by ste mali niečo zmeniť a to minimálne svoj životný štýl. Začnite s tým ešte dnes.

04.10.2018

Získajte zdravý jedálny lístok na mieru ZADARMO

 • Zostavený od nutričnej poradkyne
 • Komplexný jedálny lístok pre vašu osobu
 • Recepty na 7 dní ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

Komentáre k článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam ďalej?

Makrobiotický jedálniček

20.10.2019

Niektorí ľudia na ňu nedajú dopustiť a bezhranične jej veria, iní ju odsudzujú. Reč je o makrobiotickej strave. Určite ste sa s týmto pojmom už niekedy stretli. Pokračovať v čítaní

Zelená káva: Pomôže pri chudnutí?

16.12.2019

Zelená káva sa stáva stále viac populárnejšou a potravinou. Odporúča sa piť každý deň a to hlavne ak sa snažíte o rýchly pokles hmotnosti. Naozaj ale pri chudnutí pomôže? Pokračovať v čítaní

Ako funguje Mačingova diéta

03.11.2019

Diéta = NIE, zdravý životný štýl = ÁNO! Takto znie motto Antónie Mačingovej, slovenskej autorky kníh o chudnutí a zdravom životnom štýle. Pokračovať v čítaní

Detoxikácia = obnovenie stratenej rovnováhy 

21.06.2020

Letné mesiace dokážu byť poriadne náročné. Objavte s nami čaro detoxikácie a naštartujete svoj metabolizmus do slnečných dní! Pokračovať v čítaní

Recepty z tekvice, ktoré si zamilujete

18.03.2020

V jesennom období na nás z každého rohu vykukujú dekorácie tekvíc. Málokto ale vie, že tekvica sa dá využiť aj iným spôsobom než len na dekoratívne účely. Vďaka jej chuti, obsahu vitamínov a variabilite v kuchyni by ju mal do svojho jedálnička zaradiť naozaj každý. Pokračovať v čítaní

 
Chcem jedálniček ZADARMO

3 196 756 doručených jedálnych lístkov, za dve minúty získate váš!

Tip: Viete, že najčastejšie chcú ľudia schudnúť 10 kg?