Makrobiotický jedálniček

Niektorí ľudia na ňu nedajú dopustiť a bezhranične jej veria, iní ju odsudzujú. Reč je o makrobiotickej strave. Určite ste sa s týmto pojmom už niekedy stretli.

Slovo makrobiotika pochádza z gréčtiny a znamená vlastne dlhý život. Čo si pod týmto pojmom predstaviť? Ide o zdravú stravu, ktorej cieľom údajne môže byť aj vyliečenie z niektorých chorôb. Napríklad zakladateľ George Ohsawa hovorí, že sa makrobiotikou vyliečil z tuberkulózy. Lenže všetko treba brať s rezervou.

Dôraz sa kladie na celozrnné potraviny

Aké stravovacie opatrenia vlastne makrobiotika prináša? Kedysi išlo o desať stupňov stravovania. Ten úplne najprísnejší stupeň povoľoval iba celozrnnú ryžu a obilniny. Je samozrejmé, že v tejto podobe telu chýbalo veľa životne dôležitých látok, takže sa o zdravej výžive určite nedalo vôbec hovoriť. Napriek tomu je potrebné upozorniť, že makrobiotická strava obsahuje 50-60% celozrnných obilnín. K tomu pribúda ešte 20-30% zeleniny z daného regiónu. Musíte ale vynechať zemiaky, paradajky, papriky a vôbec zeleninu spadajúcu do ľuľkovitej. Zhruba 5-10% pripadá na strukoviny, ďalej sójové potraviny, teda tofu, tempeh, miso.

Na dochutenie využíva makrobiotický jedálniček morské riasy. Ďalej sa povoľuje zaradiť aj miestne a dostupné ovocie či orechy. Neodporúča sa mlieko a mliečne výrobky, vajcia, tropické ovocie, mäso, cukor, bylinkové čaje, džúsy, ostré korenie, káva, alkohol. V obmedzenej miere sa môžu konzumovať ryby a morské plody.

Do úvahy sa berie aj ročné obdobie

V zásade sa tento diétny jedálniček odvíja od princípu jin a jang, ktoré majú tvoriť rovnováhu. Kladie sa silný dôraz aj na aktuálne ročné obdobie. Napríklad na jar sa odporúča v rámci detoxikácie úplne vynechať rybie mäso, narozdiel od toho v zime je možné ho zaradiť ako zahrievaciu potravinu. Piť sa má len vtedy, keď má človek smäd.

Niektoré zásady makrobiotiky sú všeobecne zdravé ako napríklad vysoký obsah celozrnných produktov, naopak iné ako malé množstvo prijímaných tekutín nie. Práve preto nie je vhodné preberať zásady makrobiotiky bezmyšlienkovite, vhodnejšie je pracovať s nimi uvážlivo. Zle to chápu ľudia, ktorí makrobiotiku propagujú v prísnej forme bez zohľadnenia aktuálneho zdravotného stavu a ďalších faktorov. V takom prípade môže napáchať viac škôd ako úžitku.

Výhody makrobiotickej stravy:

 • Minimálny podiel cukru
 • Uprednostňovanie kvalitných biopotravín pred polotovarmi a priemyselne spracovanými potravinami
 • Vysoký podiel zeleniny a to predovšetkým z miestnych zdrojov
 • Ľahká úprava jedla bez chemických prísad
 • Veľké množstvo celozrnných potravín
 • Dôraz na miestne dostupné potraviny

Nevýhody makrobiotickej stravy:

 • Nedostatok bielkovín a niektorých vitamínov
 • Veľmi malý príjem sacharidov môže spôsobiť únavu, výkyvy nálad
 • Nehodí sa pre deti, tehotné a dojčiace ženy
 • Niektorí ľudia môžu mať ťažkosti s vysokým obsahom vlákniny
 • Nedostatočný pitný režim
 • Pomerne vysoký obsah sodíka
 • Chorých môže tento druh stravy oslabovať

Jedálniček pri makrobiotickej diéte na 3 dni:

1. deň

Raňajky: pohánková kaša
Desiata: zmes pražených orieškov
Obed: zeleninová polievka dochutená morskou riasou
Olovrant: sušené marhule
Večera: zmes varených krúp s fazuľou

2. deň

Raňajky: kvasená zelenina
Desiata: hrsť ovocia podľa sezóny
Obed: pečená tekvica plnená pšenom a tempehom
Olovrant: sušené slivky
Večera: karbonátky zo strukovín

3. deň

Raňajky: ovsená kaša s miestnym ovocím
Desiata: zmes semienok
Obed: pšenové placky
Olovrant: šalát z tofu
Večera: pečená ryba s celozrnnou obilninovou kašou

Pozor na nedostatok bielkovín a vitamínov

Často sa vyskytujúce tvrdenie, že makrobiotická strava veľmi efektívne funguje ako prevencia rakoviny alebo iných chorôb a môže vás efektívne vyliečiť, nebola preukázaná žiadnou serióznou lekárskou štúdiou. S makrobiotickou stravou sa musí zaobchádzať veľmi opatrne. Neodporúča sa napríklad u detí, kde pri jej aplikovaní hrozí nedostatok bielkovín, niektorých vitamínov (B2, B12, D) a tiež aj vápnika. Tieto skutočnosti potom môžu spôsobiť oneskorený rast a vývoj.

Aj dospelí si musia pri tomto spôsobe stravovania strážiť dostatok vitamínov a bielkovín. Dojčiace matky makrobiotičky majú nízke hladiny niektorých minerálov a vitamínov, čo je pre ich dieťa veľký problém. Oplatí sa preto makrobiotickú stravu konzultovať s lekárom, ideálne odborníkom, ktorý sa ňou dlhodobo zaoberá a má s ňou skúsenosti. Pokiaľ vám ale tento spôsob stravovania bude vyhovovať, môžete ho aj dlhodobo aplikovať, ale je treba byť pod trvalým lekárskym dohľadom. Výživové doplnky sú vhodným nástrojom k doplneniu chýbajúcich vitamínov.

Pomocou tohto jedálnička je možné aj schudnúť, pretože výrazne obmedzujete príjem sacharidov.

21.09.2018

Získajte zdravý jedálny lístok na mieru ZADARMO

 • Zostavený od nutričnej poradkyne
 • Komplexný jedálny lístok pre vašu osobu
 • Recepty na 7 dní ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

Komentáre k článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam ďalej?

Ako funguje Mačingovej diéta

03.11.2019

Diéta = NIE, zdravý životný štýl = ÁNO! Takto znie motto Antónie Mačingovej, slovenskej autorky kníh o chudnutí a zdravom životnom štýle. Pokračovať v čítaní

Kuskus: recepty, cena a príprava

29.08.2018

Kuskus si u ľudí získava stále väčšiu obľubu. Pýtate sa prečo? Odpoveď je variabilita v kuchyni a pozitívne účinky pre organizmus. Pokračovať v čítaní

5 potravín, vďaka ktorým sa zbavíte kruhov pod očami

04.10.2018

Kruhy pod očami sú bežným problémom a trápia každého piateho človeka staršieho ako 25 rokov. Čo ich spôsobuje? Ako si od nich pomôcť? Dá sa tento problém vyriešiť správnou životosprávou? Poradíme vám. Pokračovať v čítaní

Účinná diéta: Základom je pestrá a rozmanitá strava

10.01.2020

Aby bola diéta dlhodobo účinná a zároveň prínosná pre vaše telo, nie je vhodné počas nej hladovať ani sa nijak drasticky obmedzovať v jedle. Najdôležitejšia je pravidelnosť a vyváženosť jedálnička, ktorý obsahuje zdravú stravu so všetkými dôležitými zložkami potravy a to všetko v spojení s primeranou športovou aktivitou. Pokračovať v čítaní

Zelená káva: Pomôže pri chudnutí?

16.12.2019

Zelená káva sa stáva stále viac populárnejšou a potravinou. Odporúča sa piť každý deň a to hlavne ak sa snažíte o rýchly pokles hmotnosti. Naozaj ale pri chudnutí pomôže? Pokračovať v čítaní

 
Chcem jedálniček ZADARMO

2 991 176 doručených jedálnych lístkov, za dve minúty získate váš!

Tip: Viete, že najčastejšie chcú ľudia schudnúť 10 kg?