Zeleninová diéta

Pre lepšie naštartovanie metabolizmu a detoxikáciu tela je vhodné zaradiť do jedálnička väčšie množstvo zeleniny. Okrem týchto výhod vám zeleninová diéta môže pomôcť aj s chudnutím.

Odvšadiaľ na vás útočí množstvo diét. Neviete akú si vybrať, aby sa dostavil skutočný efekt. Diét je naozaj veľa no niektoré nemajú veľký účinok.

Príkladom diéty, ktorá ale účinok má je určite zeleninová diéta. Napriek tomu že efektne dokáže s vašou hmotnosťou pohnúť smerom dole, skrýva rôzne úskalia.

Mizivé množstvo sacharidov

Na prvý pohľad sa vám môže zdať, že nie je lepšej diéty, ako zeleninovej. Všade sa hovorí o tom, že zelenina obsahuje veľké množstvo minerálov a vitamínov, naopak obsah sacharidov je tu veľmi nízky. Pritom hlavným spúšťačom priberania je v mnohých prípadoch práve vyšší obsah sacharidov v potrave. Mohlo by sa teda zdať, že keď vymeníte bežnú stravu za nádielku zeleniny, pôjde chudnutie skoro samo. Avšak tak jednoduché to samozrejme nie je.

Zelenina má malé množstvo kalórií, veľmi nízky obsah sacharidov a naopak veľké množstvo rôznych vitamínov či minerálnych prvkov. Práve preto je z nutričného pohľadu veľmi hodnotná. Ide o takmer ideálnu stravu pri diéte.

Poďme sa teda spoločne pozrieť, kedy je vhodná a kedy naopak nie.


Základom je koreňová zelenina

Zeleninové diéty sú postavené najmä na koreňovej zelenine, medzi ktorú patrí napríklad mrkva, petržlen či zeler. Ďalšou skupinou je kapusta, repa, pór, cibuľa, cesnak, brokolica, kaleráb. Spoločným menovateľom všetkých týchto druhov je práve nízky obsah energie.

V čom vlastne spočíva zeleninová diéta? Niekoľko dní alebo až týždeň konzumujete len zeleninu a to počas všetkých troch denných chodov, teda na raňajky, obed aj večeru. Na desiatu a olovrant si môžete dopriať aj ovocie, ktoré samozrejme obsahuje trocha sacharidov, takže ich týmto spôsobom doplníte.

Okrem toho počas diéty pijete zeleninové šťavy. Ide o veľmi účinnú formu detoxikácie. Môžete si napríklad zeleninu mixovať aj do formy smoothie koktejlov. Týmto spôsobom si môžete zlepšiť zdravotný stav. Ideálne je však konzumovať zeleninu v surovom stave.

Nedostatok bielkovín

V čom spočívajú negatívne stránky tejto diéty? Predovšetkým v tom, že vám môžu chýbať určité látky. Hrozí napríklad nebezpečenstvo nedostatku bielkovín, ktorých v zelenine veľa nenájdete (bielkoviny obsahujú hlavne strukoviny či mäso), aj niektoré ďalšie látky. Niekto môže napríklad pocítiť únavu vplyvom nedostatku sacharidov. Taktiež zelenina obsahuje veľké množstvo vlákniny, ktorá vám síce prečistí tráviaci systém ale jej nadmerná konzumácia môže tiež spôsobiť tráviace ťažkosti.

Z vyššie uvedených dôvodov preto nie je vhodné dodržiavať diétu dlhodobo. Mohlo by sa vám nedostávať niektorých nevyhnutných látok a tiež by ste mohli trpieť zápchou či plynatosťou. Navyše po návrate k starému spôsobu stravovania hrozí jojo efekt.

Výhody zeleninovej diéty:

  • dostanete do tela veľké množstvo vitamínov a minerálov
  • účinná detoxikácia
  • zlepšenie zdravotného stavu

Nevýhody zeleninovej diéty:

  • nedostatok bielkovín
  • zeleninový jedálniček môže byť pre niekoho jednotvárny
  • zažívacie problémy kvôli veľkému množstvu vlákniny

Jedálniček pri zeleninovej diéte na 3 dni:

1. deň

Raňajky: nastrúhaná mrkva a jablká, orechy, med
Desiata: orechy a hrozienka
Obed: dusený pór
Olovrant: jablko, orechy
Večera: polievka z koreňovej zeleniny

2. deň

Raňajky: nastrúhaná mrkva s ananásom, orechy, med
Desiata: orechy a hrozienka
Obed: šalát z červenej repy a kapusty
Olovrant: jablko, orechy
Večera: dusená mrkva, zeler a petržlen

3. deň

Raňajky: nastrúhaná mrkva a jablká, orechy, med
Desiata: orechy a hrozienka
Obed: dusená kalerábová kapusta
Olovrant: jablko, orechy
Večera: brokolicová polievka


Pozor na jojo efekt

Výhodou je, že počas tejto krátkej niekoľkodennej alebo týždennej diéty môžete schudnúť aj niekoľko kilogramov, avšak problémom môže byť hroziaci jojo efekt, ktorý nastane vo chvíli, keď sa vrátite späť ku starému spôsobu stravovania. Najvhodnejšia je preto samozrejme trvalá pestrá zdravá strava s dostatkom zeleniny v jedálničku. Zeleninová diéta sa môže hodiť skôr ako niekoľkodenná detoxikácia.

28.09.2018

Získajte zdravý jedálny lístok na mieru ZADARMO

  • Zostavený od nutričnej poradkyne
  • Komplexný jedálny lístok pre vašu osobu
  • Recepty na 7 dní ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

Komentáre k článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam ďalej?

Čo jesť pred a po cvičení

08.12.2019

Cvičenie je pre krásne a pevné telo bezpochyby dôležité. Správna strava a pitný režim pred cvičením a po ňom majú vplyv na to, ako bude samotné cvičenie úspešné. Pokračovať v čítaní

Čo sú kalorické tabuľky a ako ich používať?

24.11.2019

Ak chcete redukovať telesnú hmotnosť, tak musíte mať pod kontrolou nielen druh stravy, ale aj jeho množstvo. Je dôležité vedieť, koľko energie obsahujú konzumované potraviny. A práve k tomu vám budú pravým pomocníkom kalorické tabuľky! Pokračovať v čítaní

Ako funguje Mačingova diéta

03.11.2019

Diéta = NIE, zdravý životný štýl = ÁNO! Takto znie motto Antónie Mačingovej, slovenskej autorky kníh o chudnutí a zdravom životnom štýle. Pokračovať v čítaní

Mliečna diéta

27.10.2019

Pre milovníkov mlieka, ktorí nemajú problém konzumovať ho aj vo väčšom množstve, je vhodným spôsobom chudnutia mliečna diéta. Jedálniček charakterizuje prevažne samotné mlieko a výrobky z neho. Pokračovať v čítaní

Makrobiotický jedálniček

20.10.2019

Niektorí ľudia na ňu nedajú dopustiť a bezhranične jej veria, iní ju odsudzujú. Reč je o makrobiotickej strave. Určite ste sa s týmto pojmom už niekedy stretli. Pokračovať v čítaní

 
Chcem jedálniček ZADARMO

3 223 785 doručených jedálnych lístkov, za dve minúty získate váš!

Tip: Viete, že najčastejšie chcú ľudia schudnúť 10 kg?