Vadí vám pohľady ostatných v posilňovni? Zaraďte do svojho programu cvičenie doma

Do zdravého životného štýlu rozhodne patrí pravidelný pohyb. Každý ale z rôznych dôvodov nemôže dochádzať do športových centier, kde by si dal riadne do tela. Preto pre vás máme hneď niekoľko príkladov, prečo si zacvičiť doma a ako na to.

Lekári, výživový špecialisti, tí všetci sa zhodujú na tom, že by sme sa mali pravidelne hýbať. Veľa ľudí sa ale vyhovára na to, že sú pracovne príliš vyťažení, že majú rodinu, nestíhajú chodiť do posilňovne alebo na pravidelné skupinové tréningové lekcie.

Pohyb ale nie je len o tom navštevovať fitnescentrá. Ak vám denný harmonogram neumožňuje pravidelne niekam dochádzať, existuje jednoduchý recept: cvičte doma.

Ušetríte čas aj peniaze

Veľkou výhodou cvičenia doma je skutočnosť, že nie ste viazaní na nejaký pravidelný čas, kedy musíte niekde byť v určitú hodinu, inak cvičebná lekcia prepadne a vy prídete o peniaze. Mnohým ľuďom totiž pracovné vyťaženie a nepravidelnosť v práci (rôzne typy smien, práca spojená s veľkým množstvom cestovania a pod.) znemožňuje využívať pravidelné cvičebné hodiny. Skrátka sa im nepodarí byť každú stredu v šesť hodín na lekcii spinningu alebo inej pohybovej aktivity.

V takom prípade je možnosť zacvičiť si doma. Môžete si dať lekciu kedykoľvek sa vám to bude časovo hodiť. Nijako tým nenabúrate svoj pracovný a rodinný harmonogram. Môžete cvičiť, kedy chcete a aké cviky chcete. Nikto vám nepredpisuje, čo musíte robiť a čo nie. Tiež domáce cvičenie prináša veľké finančné úspory. Bohužiaľ je totiž faktom, že lekcie v posilňovni sú finančne dosť veľkým zásahom do rodinného rozpočtu, a to aj v prípade, že máte permanentku.

Inšpirujte sa na internete

Ak chcete začať cvičiť sami, jednou z možností je online cvičenie. Na internete nájdete veľmi širokú ponuku rôznych druhov cvičení a môžete si vybrať podľa vlastnej chuti a preferencií. Známi majstri fitnes, aerobiku a ďalších pohybových aktivít ponúkajú svoje cvičebné programy.

Často ale chvíľu trvá, než prídete na to, ktorý z cvičebných programov vám bude najlepšie vyhovovať. Možno ich vyskúšate niekoľko, než zistíte, ktorý je najlepší práve pre vaše potreby a požiadavky. Ak treba trpíte nejakou chronickou chorobou, je tiež dobré poradiť sa o cvičení s lekárom. Uistíte sa tak, či je daná fyzická aktivita pre vás vhodná a bezpečná. Napríklad ak máte nejaké problémy s kĺbmi a chcete voliť nejakú formu posilňovania, je konzultácia určite na mieste.

Stačí vám jedna podložka

Doma môžete vykonávať celý rad cvikov a nepotrebujete k tomu žiadne zvláštne vybavenie. Stačí priestor, ktorý by mal byť veľký aspoň 2 x 2 metre. Môžete si ho vytvoriť napríklad v spálni, v obývacej izbe, šťastní majitelia rodinných domov si na to treba môžu vyhradiť aj celú jednu miestnosť, ktorú si môžu nechať voľnú ako telocvičňu.

Jej zariadenie je úplne jednoduché. Na úvod stačí kvalitná podložka na cvičenie, aby ste necvičili priamo na zemi. Môžete vykonávať rôzne cviky s vlastnou váhou tela, ktoré nepotrebujú žiadne ďalšie pomôcky. Môžete posilňovať s činkami, gumou, overbalmi, medicinbalmi, záleží na tom, aké cviky vás najviac oslovia. Výbornou pomôckou k posilňovaniu a rôznym cvikom môže byť aj úplne obyčajná stolička.

Skúste cvičenie na brucho

Aký cvičebný program zvoliť? Pravdepodobne sa odrazíte od svojich problematických partií. Napríklad ženy často trápi tuk na zadočku, stehnách, bruchu. Vaše domáce cvičenie môže preto efektívne naštartovať treba výzva na brucho a postupne prejdete ku komplexnejšiemu pohybu, ktorý je prínosnejší pre celkovú telesnú kondíciu.

Možno sa po nejakej dobe do vašich pohybových aktivít zapojí aj vaša rodina. Pri cvičení s deťmi si pretiahnu a posilnia svaly úplne všetci a navyše si môžete užiť aj veľa zábavy. Ale aj keď zostanete v pohybovej aktivite sami, vaša rodina by mala vašu snahu podporiť a nie ju ničiť.

Tréner má nielen motivujúcu úlohu

Aj keď má cvičenie doma rad výhod, predovšetkým v oblasti časovej flexibility a finančných úspor, druhou stranou mince sú aj niektoré nevýhody, s ktorými treba počítať. Predovšetkým sa musíte zaobísť bez trénera. Pre niekoho môže byť trénerova prítomnosť a „buzerácia“ skôr priťažujúca a radšej cvičí sám, takže domáce cvičenie je pre neho lepším variantom. Niekto sa ale zase sám nedokáže bez trénera poriadne „nakopnúť“ a venovať sa športovej aktivite poctivo.

Chýba pevná vôľa, ktorá je pri cvičení veľmi dôležitá. Kouč zohráva motivujúcu úlohu pre cvičenie, do ktorého by sa človek bez neho len ťažko donútil. Pre väčšinu ľudí je motivujúca skupina - nemôžem predsa kamarátky z aerobiku a cvičiteľku sklamať, tak prídem, aj keď sa mi práve veľmi nechce... Ak budete ale cvičiť doma samotní – dnes vás bolí hlava, inokedy máte náročný deň, potom musíte riešiť s deťmi úlohy. Výsledok je, že si zacvičíte raz, dvakrát a potom treba už nikdy.

Pozor na správnu techniku cvičenia

Navyše má tréner ešte ďalšiu úlohu, a to, že opravuje cviky, ktoré vykonávate. Na spoločných lekciách preto máte istotu, že cvičenie vykonávate správnou technikou. Zaberajú len tie svaly, ktoré zaberať majú, nemôžete si nevhodnou cvičebnou technikou nejako ublížiť. Pri domácom tréningu toto chýba. Preto nie je od veci si dať pred začatím domáceho programu aspoň jednu lekciu s kvalitným trénerom, ktorý vás upozorní na možné chyby, ktoré robíte. Ukáže vám názorne, ako vykonávať cvik správne.

Je to veľmi dôležité. Ak totiž raz získate pri cvičení zlé návyky, veľmi ťažko sa odstraňujú. Preto je dôležité naučiť sa hneď od začiatku správnu techniku. Možné je treba tiež kombinovať cvičenie doma s cvičením v posilňovni. Tréner potom bude fungovať ako váš poradca. Keď si nebudete vedieť rady, či cvičíte správne, zájdete sa za ním poradiť.

27.02.2017

Získajte zdravý jedálny lístok na mieru ZADARMO

  • Zostavený od nutričnej poradkyne
  • Komplexný jedálny lístok pre vašu osobu
  • Recepty na 7 dní ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

Komentáre k článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam ďalej?

Cvičenie pre budúce mamičky: Ako sa lepšie pripraviť na príchod bábätka?

26.05.2017

Keď sa dozviete, že sa vo vašom brušku rodí nový život, je to samozrejme dôvod k radosti. Ale rozhodne to nie je dôvod na to, aby ste od tejto chvíle čakali so založenými rukami, čo sa bude diať, a pre istotu sa vyhýbali cvičeniu. Je veľmi dôležité pristupovať k svojmu tehotenstvu aktívne, dobre sa pripraviť na pôrod a udržiavať si telesnú kondíciu. Ako budúca mamička ju budete potrebovať. Pokračovať v čítaní

Cvičenie na lopte: Spevňujte svoje telo pri zábavnom posilňovaní

03.05.2017

Zaobstarali ste si veľkú nafukovaciu loptu, občas si na ňu sadnete a tým všetky vaše aktivity s tou cvičebnou pomôckou končia? To je ale veľká škoda. Veľká gymnastická lopta totiž patrí medzi športové náčinie, ktoré môžu všetky vekové kategórie využiť na rozmanité cviky. Pokračovať v čítaní

 
Chcem jedálniček ZADARMO

3 223 811 doručených jedálnych lístkov, za dve minúty získate váš!

Tip: Viete, že najčastejšie chcú ľudia schudnúť 10 kg?