Športovanie v zime? Skúste netradičný snowtubing alebo snežnice

Patríte medzi ľudí, ktorí síce celkom radi cvičia, ale keď nastane jeseň a zima, majú pocit, že je lepšie nevystrčiť nos z telocvične? Vyvedieme vás z omylu.

Vonku sa dá trénovať aj v zime a nemáme tým na mysli len lyžovanie, skateboarding a korčuľovanie. Existuje veľa outdoor aktivít, ktoré sa dajú prevádzkovať bez ohľadu na to, že prišla zima a vonku sú napríklad hromady snehu.

Rozbehnite sa zasneženou krajinou

Odborníci vám potvrdia, že zimný pohyb na snehu prináša vyššie spaľovanie tukov. Nebojte sa preto teplo sa obliecť a vyraziť von. Už pekná dlhá zimná prechádzka vám pekne prevetrá pľúca a telo bez ohľadu na to, či je vonku sneh alebo nie. Behať sa dá aj v mraze. Má to svoj pôvab. Pre behanie v zime je však predpokladom, že si kúpite kvalitnú zimnú obuv na beh a funkčnú bundu a nohavice. Nezabudnite tiež na čiapku, šál a rukavice. Aj keď máte pocit, že ste otužilí, mrazivý vzduch, ktorý okolo vás pri behu prúdi, je nebezpečný a môže rýchlo spôsobiť nepríjemné a nebezpečné omrzliny.

Keď sa rozhodnete behať, zistíte, že zasnežená zimná krajina má pri behaní tiež svoj pôvab. Samozrejme pri poľadovici beh radšej vynechajte, aby sa vám neprihodil úraz. Inak ale nie je dôvod zostávať doma. Zabehať vonku si môžete aj o vianočných sviatkoch. Budete mať pocit, že ste pre seba urobili niečo dobré a len ste neleňošili.

Zaposilujte si – hodí sa lavička aj schody

Dobre oblečení si pokojne môžete dať napríklad hodinku cvičenia vonku. Ak máte blízko park s lavičkami, skúste si tam zacvičiť. Lavička vám poslúži rovnako dobre ako posilňovací stroj. Hodí sa na bočné výstupy, tricepsové kľuky, kľuky s nohami hore, výskoky. Môžete pribrať napríklad aj partnera a zacvičiť si spoločne napríklad sit-up, kedy zo sedu spúšťate trup na lavicu, a partner vám drží nohy. Pri cvičení sa zahrejete, ale ak je príliš veľká zima, sedenie vynechajte. Tiež blízke schody vám ponúknu veľa možností k telocviku. Môžete po nich behať, skákať žabiakov. Aj zimný park je všestrannou telocvičňou.

Aj sánkovanie je pohyb

Ak je sneh, ponúka sa celá rada ďalších aktivít. Už samotné odhrabávanie snehu poriadne posilňuje ruky lepšie ako akýkoľvek stroj. Ak by vám chýbal tréning na nohy, môžete preskakovať hromady snehu.

Úplne najlepšie je vziať von tiež deti, ak ich máte. Stavanie snehuliaka, poriadna guľovačka, to všetko je príjemná a rôznorodá športová aktivita, pri ktorej spálite veľa kalórií a ešte sa vybláznite a pobavíte. S deťmi je sranda. Precvičíte si ruky pri vaľkaní gulí zo snehu, pri behu pri guľovačke sa zadýchate a pretiahnete si nohy. Nevynechajte ani sánkovanie. S potomkami posvištíte dolu z kopca, pri ťahaní sánok hore si zase trochu zaposilujete. Všetky popísané pohybové aktivity vám pomôžu s bojom proti tukovým faldíkom a rozprúdia metabolizmus.

Na bežkách spálite viac tuku

Samozrejme nezanevrite ani na lyžovanie. Kto býva na dedine, môže schádzať najbližší kopec. Aj v meste sa dá s lyžami vyraziť za mesto alebo blízkeho väčšieho parku. Ale ak ste zdatnejší lyžiari a chcete si naozaj zajazdiť, vyrazte do hôr. Oplatí sa aj cesta autom na otočku, keď prídete ráno a kúpite si permanentku na celý deň, užijete si bielych plání do sýtosti. Aj keď je najobľúbenejšie zjazdové lyžovanie, ak chcete naozaj efektívne pretiahnuť všetky svaly a zhadzovať kilogramy, odporúča sa zvoliť bežecké lyžovanie. Kto má v blízkosti zamrznutý rybník alebo umelé klzisko, rozhodne by mal zo skrine vytiahnuť korčule.

Zapriahnite psy

Ak vás ale zjazdovky alebo bežky omrzeli, skúste aj niečo originálne. Napríklad chôdza na snežniciach môže byť veľmi zábavným dobrodružstvom, pri ktorom tiež spálite nejaké kalórie. Možno vám to spočiatku moc nepôjde, ale o to viac si užijete zábavy. Pri zimnej prechádzke horskou krajinou si potom budete pripadať ako za starých čias.

O zábavu sa vám postará napríklad tiež snowkiting, púšťanie draka na snehu. Riaditeľný drak vás pokojne povozí napríklad na snowboarde alebo lyžiach. Ak budete mať niekde v horách príležitosť, zaujímavou zábavou je i mushnig, teda jazda so psím záprahom. Skúsite si aké to je zapriahnuť psy do saní, ovládať ich. Výpočet neobvyklých snežných aktivít tým však ani zďaleka nekončí. Na svoje si prídu nielen milovníci nezvyčajných zážitkov, ale aj adrenalínu. Skijöring predstavuje jazdu na lyžiach za motorkou, koňom, autom, či snežným skútrom. Môžete si ho vychutnať nielen v horách, ale aj v nižších polohách. Novým snežným športom je tiež snowtubing, jazda na nafukovacej duši v snehovej dráhe. Zo svahu sa tiež môžete spustiť v priehľadnej gumovej guli čiže zorbing.

29.12.2016

Získajte zdravý jedálny lístok na mieru ZADARMO

  • Zostavený od nutričnej poradkyne
  • Komplexný jedálny lístok pre vašu osobu
  • Recepty na 7 dní ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

Komentáre k článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam ďalej?

 
Chcem jedálniček ZADARMO

3 196 696 doručených jedálnych lístkov, za dve minúty získate váš!

Tip: Viete, že najčastejšie chcú ľudia schudnúť 10 kg?