Kam vybehnúť v Bratislave?

Okrem krásnych námestí, pamiatok, obchodných stredísk a mestského ruchu ponúka Bratislava aj množstvo miest, kde si môžete zabehať a zacvičiť.

Beh je cvičenie vhodné ako pre začiatočníkov, tak aj pre pokročilých. Môže slúžiť len ako krátka rozcvička na zahriatie svalov alebo sa v ňom môžete každým dňom zlepšovať a zvyšovať si tak svoju kondíciu.

Prečo práve beh?

Letné slnečné počasie láka k tomu, ísť si niekam vybehnúť. Urobíte tak niečo pre svoje zdravie a zaručene to pomôže aj ak chcete nejaké to kilo zhodiť. Tu je zopár ďalších dôvodov, prečo začať s behom:

  • Beh je lacný- k tejto forme cvičenia nepotrebujete žiadne drahé nástroje. Jediné čo potrebujete je dobrá obuv, v ktorej sa vám bude pohodlne behať.
  • V akomkoľvek veku- pri behu na veku nezáleží. Každý si je svojim pánom čo sa týka rýchlosti aj vzdialenosti, ktorú zvládne.
  • Spaľovanie tukov- beh patrí k aerobným cvičeniam. Je vhodný na spaľovanie tukov a teda aj chudnutie.
  • Posilnenie imunity- vďaka behu budete mať pravidelný pohyb za každého počasia, či už v lete alebo zime, to prispieva k ľahšiemu vysporiadaniu sa s vírusmi a baktériami.
  • Lepšia nálada- počas fyzickej aktivity telo vyplavuje endorfíny, známe ako hormóny šťastia, vďaka ním beh preukázateľne zlepšuje náladu a nabíja telo energiou.
  • Lepší spánok- večerný pohyb na vzduchu je najlepším liekom na nespavosť. Behom si vyčistíte hlavu a fyzicky unavíte telo.

Kuchajda

Jazero Kuchajda je obľúbeným miestom, kde sa dajú tráviť letné dni. Ľudia sa sem chodia opaľovať, prechádzať no taktiež si zabehať. Trať okolo jazera meria približne 1,5 km. Jej povrch tvorí betónová dlažba. Táto trať je vhodná aj pre tých, ktorí s behom len začínajú.

Devínska Kobyla

Jednou z populárnych bežeckých lokalít je aj oblasť najvyššieho vrchu v Bratislave- Devínskej Kobyly. Trasa meria približne 7 km, je mierne vlnitá s prudším stúpaním na začiatku a na konci. Štart sa nachádza na konci mestskej časti Dúbravka v časti Strmé sady. Celú trasu tvoria lesné cesty a chodníky.

Medická záhrada a Prezidentský palác

Medická záhrada a záhrada Prezidentského paláca v Bratislave sú miestami, kde ľudia radi trávia príjemné posedenia, prechádzajú sa a športujú. Záhrady ponúkajú menšie trate na beh, oba majú približne 550 metrov. Ich povrch tvorí štrk. Skvelým tipom je zabehnúť si v Medickej záhrade a odtiaľ do záhrady Prezidentského paláca, keďže sú od seba vzdialené asi kilometer. Ak ale máte záujem ísť si sem zabehať, nezabudnite si pozrieť otváracie hodiny v tomto období, keďže sa tieto areály na noc zatvárajú.

Železná studnička

Železná studnička patrí medzi najznámejšie bratislavské rekreačné lokality. Ponúka značenú polmaratónovú trať. Je určená hlavne pre bežcov, ktorí na beh preferujú pokojné prírodné prostredie. Každý kilometer trasy je značený, čo pomáha kontrolovať si výkon. Pri vstupe na trať sa nachádza tabuľa s mapou a znázornenou rozcvičkou, ktorú by mali pred behom všetci vykonať.

Kamzík

Kamzík je bežecký chodník, ktorý sa nachádza nad mestom. Využívajú ho nie len profesionálni športovci na svoj celoročný tréning ale aj začiatočníci. Trať je stredne náročná a meria 1,9 km. V teréne sa nachádza 8 stanovíšť s posilňovacími prvkami. Všetky obsahujú informácie o cvikoch vhodných pre dané zariadenie, nadmorskú výšku a vzdialenosť do cieľa a tak si pri behu môžete kontrolovať výkon.

Brehy a mosty Dunaja

10 kilometrovú certifikovanú trať môžete nájsť priamo v centre mesta. Ide o trasu, ktorá vedie po oboch stranách Dunaja a cez mosty Apollo a Lafranconi. Z tejto trasy si môžete odbehnúť aj do Sadu Janka Kráľa na pravej strane Dunaja, kde sa nachádza 1,6 kilometrový okruh. 

Okrem týchto miest nájdete v Bratislave a tiež na zvyšku Slovenska mnoho ďalších, kde si môžete bez problémov zabehať. Skvelým tipom na spestrenie behu je občasný beh s činkami. Ide o závažia, ktoré sú upevnené v obale a tak sa nemusíte báť vyšmyknutia. Vďaka tomuto spôsobu môžete beh obohatiť aj o posilňovanie.

Beh do Choča

Ak by ste svoje nadobudnuté bežecké zdatnosti chceli posunúť na novú úroveň. Výbornou možnosťou je Beh do Choča- memoriál Joža Čajku, ide o každoročný beh zaradený do Slovenského pohára v behu do vrchu, so štartom vo Vyšnom Kubíne. Možnosť prihlásiť sa majú profesionáli aj hobby bežci. Ide o trať dlhú 6,5 km s prevýšením 1091 metrov. Na záver môžete vyhrať hodnotné ceny či už v behu alebo v tombole, no ak by sa to aj nepodarilo, aspoň si skúsenosťou vylepšíte svoj osobný rekord.

13.08.2018

Získajte zdravý jedálny lístok na mieru ZADARMO

  • Zostavený od nutričnej poradkyne
  • Komplexný jedálny lístok pre vašu osobu
  • Recepty na 7 dní ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

Komentáre k článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 
Chcem jedálniček ZADARMO

3 221 782 doručených jedálnych lístkov, za dve minúty získate váš!

Tip: Viete, že najčastejšie chcú ľudia schudnúť 10 kg?