Ženy vs. muži v chudnutí: Prečo nežné pohlavie zhadzuje kilogramy pomalšie?

Prečo ide mužom chudnutie ľahšie, než ženám? Aké chyby pri zhadzovaní kilogramov obe pohlavia robia? A čo do jedálnička by sme mali zaradiť, ak chceme redukovať svoju váhu? Poznáme odpovede na tieto i ďalšie otázky v chudnutí mužov a žien.

Byť štíhly je snom žien i mužov. Obe pohlavia ale pristupujú k chudnutiu rozdielnym spôsobom, tiež v mužskom a ženskom chudnutí platí málinko odlišné zákonitosti. Práve preto je nutné rozlišovať chudnutie u mužov a žien, aby ako nežné, tak drsnejšie pohlavie našlo ten správny recept na dokonalú postavu.

Dámy potrebujú aj psychickú podporu

Nadbytočné kilogramy všeobecne oveľa viac trápia ženy ako mužov. Chudnutie je častou témou diskusií na dámskych posedeniach. Ženy si navzájom oznamujú skúsenosti, vymieňajú recepty ako schudnúť. Niekedy sa skôr potrebujú o chudnutí porozprávať a vzájomne sa uistiť, že na tom nie sú tak zle. Často si totiž myslia, že sú tučné, aj keď to nie je pravda. Nie je to jednoducho iba otázka chudnutia, ale aj podpory psychiky, kamarátskeho porozprávania.

Veľkou motiváciou žien v chudnutí je nespokojnosť s tým, ako vyzerajú. Nežné pohlavie má tiež zvyčajne oveľa väčšie znalosti o zdravom životnom štýle, skladbe potravy a snaží sa ich uplatňovať. Niekedy ale ľahko podlieha rôznym módnym diétam a dostáva sa do kolotoča chudnutia a následného jojo efektu.

Mužom letia kilá dolu samé

Muži oproti tomu kilogramy navyše často riešia, až keď ide do tuhého a hrozí im nejaký zdravotný problém, alebo dokonca už nejakým trpia. Inokedy je za všetkým potreba zlepšiť si kondičku, napríklad preto, aby stačili kamarátom, s ktorými si chodia cez víkendy zahrať futbal. Potom sa ale dokážu do veci zahryznúť a chudnú často rýchlejšie a ľahšie ako ženy.

Nehovoria o probléme, ale rovno konajú. Nikdy nebudete počuť, že by sa muži medzi sebou pri debate v krčme bavili o tom, že niektorý z nich pribral. Neriešia tiež medzi sebou odporúčania, čo jesť a čo naopak nie. S trochou nadsadenia prestanú popíjať pivo, jesť tučné mäso a údeniny a kilá letia dolu skoro samé. Ženy môžu o podobných veciach iba snívať.

Ženám sa tuk usadzuje na stehnách a zadku, mužom na bruchu

Nevýhodou žien je, že majú viac tuku a menej svalov. Tiež ich dolná polovica tela je mnohokrát silnejšia ako tá horná, čo je dané prirodzenosťou. Žena je udržiavateľka života, privádza na svet deti, preto biologická prirodzenosť velí ukladať tuk okolo reprodukčných orgánov, aby boli viac chránené a dokázali dať život novému plodu. Preto ženy často priberajú v oblasti zadku a stehien. Preto je potrebné sa zamerať pri chudnutí na tieto partie, doplniť jedálniček na chudnutie tiež vhodnými posilňovacími cvikmi. U mužov sa tuk väčšinou sústreďuje hlavne v oblasti brucha. Problém je, že práve v tejto partii je najrizikovejší z pohľadu hroziacich srdcovo-cievnych komplikácií, teda mozgových cievnych príhod a infarktu.

Nevýhoda pomalšieho metabolizmu

Z menšieho množstva svalovej hmoty u žien vyplýva aj to, že ich metabolizmus býva pomalší než mužský. Chudne sa teda dlhšie a ťažšie. Preto ženy musia venovať viac pozornosti svojmu jedálničku, prehrešky sa tu netolerujú.

Ženám nezostáva nič iné, než si vybudovať dostatočnú svalovú základňu, s ktorou budú lepšie spaľovať tuky. Je totiž všeobecne známe, že svaly spaľujú aj keď sú v pokoji, čo sa o tukových bunkách rozhodne povedať nedá. Pre mužov býva jednoznačne plusom, že dokážu lepšie a efektívnejšie spaľovať, toho je potrebné pri chudnutí využiť.

Proti hormónom nič nezmôžete

Príčinou rozdielov medzi mužom a ženou sú hormóny. Mužský testosterón môže za nárast svalov a menšie množstvo tuku. Svalová základňa podporuje spaľovanie, preto je potrebné ju udržiavať. Muži majú to šťastie, že pokroky v chudnutí sú u nich lepšie viditeľné a mnohokrát jednoduchšie. Ak sa do chudnutia s vážnymi úmyslami pustia, väčšinou sú výsledky vidieť pomerne rýchlo. To je zároveň skvelá motivácia pre ďalšie chudnutie.

Medvedí službou môže byť pre ženy tiež dlhodobé užívanie antikoncepcie. Aj keď dávky ženských hormónov sú veľmi malé, môže to viesť k podpore celulitídy, vzniku kŕčových žiliek, zadržiavaniu vody v tele, čo sa negatívne podpisuje na postave a hmotnosti. Bohužiaľ, proti pôsobeniu hormónov vo vašom tele toho veľa nezmôžete. Práve testosterón a estrogén stoja za rozložením tuku v tele od vašej puberty až do staroby.

Kvalitný jedálniček je základom

Zásadou pre obe pohlavia bez rozdielu je vytvoriť si pestrý jedálniček, kde budú všetky tri zložky, teda sacharidy, bielkoviny a tuky v správnom pomere. Jesť pravidelne každé 2 až 3 hodiny, doplniť jedálniček o dostatok zeleniny a ovocia. Mužom obyčajne stačí odstrániť najzávažnejšie chyby v jedálničku, jesť pravidelne a zaradiť viac pohybu a pokroky sú poznať veľmi rýchlo.

Ženy potrebujú na dosiahnutie rovnakého pokroku oveľa väčšie úsilie. Počas rovnakej námahy spáli muž viac kalórií než žena. Tohto mechanizmu by muži mali využívať. Dokázať sa sústrediť na problém svojej váhy a rýchlo ho odstrániť. Ženy by mali byť pripravené naopak na to, že ich čaká beh na dlhú trať. Len čo znížia príjem kalórií, telo zareaguje ukladaním zásob na horšie časy. Preto dámy nesmú byť frustrované z toho, že ich chudnutie má na rozdiel od partnerovho pomalší rozjazd a pokroky nie sú tak viditeľné.

Hýbať sa musia obe pohlavia

Základom je hlavne prekonať vlastnú lenivosť a snažiť sa zaradiť do svojho životného programu viac pohybu, aj to platí pre obe pohlavia. Nemusíte denne chodiť do posilňovne. Napríklad ranná prechádzka do práce a večerná z práce je tiež výborná možnosť pohybu, nehovoriac o víkendovej práci na záhrade. Aj poctivo vykonané domáce upratovanie prináša celkom veľký výdaj energie. Brzdou pre ženské chudnutie je práve mnohokrát aj veľa pokusov s diétami. Ich metabolizmus je už unavený a teda pomalší. Chlapi, ktorí chudnú prvýkrát v živote, na radikálnu zmenu zareagujú oveľa lepšie.

01.01.2017

Získajte zdravý jedálny lístok na mieru ZADARMO

  • Zostavený od nutričnej poradkyne
  • Komplexný jedálny lístok pre vašu osobu
  • Recepty na 7 dní ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

Komentáre k článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam ďalej?

Ako schudnúť v 40 rokoch? Dajte si pozor, nech sa z vašej postavy nestane ohromné jablko

01.03.2017

Ako ​sa hovorí, vek je len číslo a každý je tak mladý, ako sa sám cíti. Preto aj chudnutie s pribúdajúcim vekom nemusí byť pohroma, stačí len chcieť a ísť na to správne. My vám preto cestu k zdravému chudnutiu ukážeme. Pokračovať v čítaní

 
Chcem jedálniček ZADARMO

3 223 790 doručených jedálnych lístkov, za dve minúty získate váš!

Tip: Viete, že najčastejšie chcú ľudia schudnúť 10 kg?