Ako sa chudne v 30 rokoch? Najlepšie je mať natrénované

Zatiaľ čo vo dvadsiatich rokoch môžete veselo hrešiť proti zásadám zdravej výživy a na vašej postave sa to väčšinou nijako výrazne nepodpisuje, o desať rokov neskôr ste na tom už o poznanie horšie. Pár rokov sedavého zamestnania, minimum pohybu, to všetko urobí svoje. Ako sa vlastne chudne v tridsiatich rokoch?

Objavujú sa prvé nadbytočné kilogramy

Odpoveď by mohla znieť veľmi jednoducho: Horšie ako desať rokov predtým. Zvyčajne už nie ste pohybovo tak aktívny ako pred desiatimi rokmi, kedy ste študovali, cestovali, neustále sa niekam presúvali, nevydržali chvíľu namieste. Začínate sa usadzovať, máte napríklad stáleho partnera, niektorí zakladajú rodinu (v súčasnosti je trend zakladať rodinu neskôr, než to robili naši rodičia a starí rodičia, mnoho žien rodí prvýkrát až po tridsiatke). To všetko sa samozrejme premieta do zmeny životného štýlu. Žijete pokojnejšie, už nie ste tak rýchli, tiež metabolizmus sa začína spomaľovať. Môžu byť poznať prvé kilogramy na bruchu, bokoch, zadočku. Je preto najvyšší čas začať s nimi niečo robiť.

Oplatí sa pravidelne športovať

Úplne skvelé je, keď máte nejakú obľúbenú športovú aktivitu, ktorej sa venujete stále, napríklad už od čias štúdií, ako svoju partiu na futbal, hokej, volejbal, basketbal (muži) alebo ženy svoj krúžok aerobiku či máte napríklad jeden deň v týždni vo zvyku chodiť do posilňovne alebo si napríklad zabehať. Takéto stabilné zvyky rozhodne neopúšťajte, naopak sa ich snažte čo najviac v rámci možností rozvíjať. Teraz aj v budúcnosti všetky tieto športové aktivity zúročíte. Vďaka nim sa budete udržiavať v kondícii napriek tomu, že váš organizmus starne.

Áno, nech už si to priznáte alebo nie, v tridsiatich je váš organizmus o niečo starší, než pred desiatimi rokmi a už treba nemusí dosahovať tak skvelých športových výkonov. Ak budete mať ale z mladosti, ako sa hovorí, natrénované, bude vaša pozícia oveľa jednoduchšia – samozrejme sa tréning prejaví v tom, že bude vaša výkonnosť oveľa vyššia. Preto je rozhodne najlepšie začať s nejakou športovou aktivitou už v mladosti a udržiavať si ju čo najdlhšie to bude možné.

Pozor na úbytok svalov a rednutie kostí

Musíte počítať s tým, že už v tridsiatich sa vo vašom tele začínajú odohrávať rôzne fyziologické zmeny. Samozrejme sa odrážajú na vašej postave a premietajú sa aj do výslednej hmotnosti. Začína ubúdať svalové tkanivo. Pritom tento úbytok sa od dvadsiatky do tridsiatky pohybuje zhruba v rozmedzí 3 – 5 % za toto desaťročné obdobie. Väčšia býva u ľudí s veľmi nízkou pohybovou aktivitou.

Taktiež postupne začínajú rednúť kosti. To je ďalší dôvod, prečo mať našportované a snažiť sa aktívne sa hýbať. Ak vám pracovný harmonogram nedovoľuje nejakú pravidelnú športovú aktivitu, snažte sa zaradiť aspoň dlhšie prechádzky. Vystúpte z autobusu na ceste z práce v meste o dve stanice skôr a choďte domov pešo. Ak bývate relatívne blízko svojho pracoviska, snažte sa chodiť do práce pešo. Cez víkend si urobte čas na prechádzku, prevetrajte si hlavu. S ohľadom na počiatok rednutia kostí sa tiež sústreďte na to, aby ste mali dostatočný príjem vápnika.

K slovu prichádza aj stres

Ďalšou nevýhodou chudnutia v tridsiatich je zvýšená miera stresu. Veľká časť ľudí má naštartovanú nejakú profesijnú kariéru, má veľa povinností, rodinu, malé deti. Preto zdravý životný štýl často ustupuje snahe pracovať na maximum a zarobiť čo najviac peňazí, aby nedošlo k prerušeniu úspešne našliapnutej kariéry alebo aby bola finančne dostatočne zabezpečená rodina. Väčšina ľudí je v pokluse, pred monitorom počítača, stravuje sa nevhodne. Je pritom dokonca aj rôznymi štúdiami dokázané, že keď sa na jedlo nesústredíte a robíte pri ňom ešte ďalšie veci, zvyčajne toho zjete viac ako vtedy, keď sa venujete len jedlu. Preto je dôležité urobiť si aj pri sebenabitejšom programe čas na jedlo a najesť sa v pokoji.

Aj v prípade stravovania platí, že vo výhode sú tí, ktorí sa už v mladosti zoznámili so zásadami zdravej výživy a snažia sa jesť podľa nich. Majú skrátka dobrý základ, a aj keď budú hrešiť, potrvá dlhšie, než sa to prejaví na ich postave. Tiež si mnohí už vytvorili systém, ako jesť zdravo aj v práci, kde je veľa príležitostí na prehrešky – napríklad nezdravým jedlám z reštaurácie naproti pracoviska sa bránia tým, že si budú so sebou nosiť krabičky so zdravými šalátmi.

Tehotenským kilám pomôže dole dobrá kondícia

Ďalšou otázkou je tiež naberanie tehotenských kilogramov, čo sa týka žien. Dnes je mnoho žien okolo tridsiatky vo veku, kedy plánujú dieťa a chystajú sa rodiť. S tým samozrejme súvisí aj priberanie kilogramov v dobe očakávania bábätka a následné zbavovanie sa týchto kilogramov. Ľahšie sa kilogramov zbavia tie ženy, ktoré sa už pred plánovaným tehotenstvom snažili udržiavať si nejakým spôsobom telesnú kondíciu. Ženy, ktoré mali s váhou problémy, budú s nabranými kilogramami väčšinou bojovať dlhšie a s menším úspechom.

Ako teda chudnúť s tridsiatkou na krku?

  • Snažte sa jesť pravidelne a vyhradiť si na jedlo čas.
  • Aj keď ste sa až doteraz zdravou výživou treba nezaoberali, nikdy nie je neskoro začať. Skúste to urobiť postupnými krokmi, nahradzujte nezdravé potraviny v jedálničku tými zdravými. Strážte si tiež, aby vaše telo malo dostatok vitamínov a minerálov. Samozrejme je treba tiež dostatočne piť, najlepšie čistú neperlivú vodu či nesladené čaje.
  • Nebráňte sa pohybu. Ak vám nevychádza čas na pravidelné spoločné lekcie, môžete cvičiť napríklad online podľa internetu. Skúste si nájsť čas na nejakú formu cvičenia polhodiny denne vtedy, kedy vám to bude vyhovovať. Podľa odborníkov je to lepšie a efektívnejšie, než sa raz týždenne týrať dve či tri hodiny.

05.12.2016

Získajte zdravý jedálny lístok na mieru ZADARMO

  • Zostavený od nutričnej poradkyne
  • Komplexný jedálny lístok pre vašu osobu
  • Recepty na 7 dní ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

Komentáre k článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam ďalej?

Ako schudnúť v 40 rokoch? Dajte si pozor, nech sa z vašej postavy nestane ohromné jablko

01.03.2017

Ako ​sa hovorí, vek je len číslo a každý je tak mladý, ako sa sám cíti. Preto aj chudnutie s pribúdajúcim vekom nemusí byť pohroma, stačí len chcieť a ísť na to správne. My vám preto cestu k zdravému chudnutiu ukážeme. Pokračovať v čítaní

Prečo sú Francúzky tak štíhle? Nemôžu prevádzkovať biely sex

15.02.2017

Francúzsko a jedlo k sebe neodmysliteľne patria. Tento pohodový národ je plný gurmánov, ktorí sú schopní vydržať pri jedle aj niekoľko hodín. Mohlo by sa preto zdať, že ich figúry, vzhľadom na zvyk vychutnávať si každý hlt, budú trpieť na kráse. Opak je ale pravdou a napríklad také Francúzky sa chvália veľmi peknými postavami. Pokračovať v čítaní

Ženy vs. muži v chudnutí: Prečo nežné pohlavie zhadzuje kilogramy pomalšie?

01.01.2017

Prečo ide mužom chudnutie ľahšie, než ženám? Aké chyby pri zhadzovaní kilogramov obe pohlavia robia? A čo do jedálnička by sme mali zaradiť, ak chceme redukovať svoju váhu? Poznáme odpovede na tieto i ďalšie otázky v chudnutí mužov a žien. Pokračovať v čítaní

 
Chcem jedálniček ZADARMO

3 200 228 doručených jedálnych lístkov, za dve minúty získate váš!

Tip: Viete, že najčastejšie chcú ľudia schudnúť 10 kg?