6 tipov, vďaka ktorým budete chudnúť rýchlejšie

Máte problém s chudnutím? Možno sa snažíte zhadzovať prebytočné kilogramy, ale nejde to tak rýchlo, ako by ste si predstavovali. Niekedy sa stane, že sa v chudnutí zaseknete a nepostupujete ďalej. Čo robiť v takom prípade? Predovšetkým zachovajte pokoj, nedeje sa nič strašné.

Rozhodne sa snažte nestresovať, tým by ste totiž chudnutie ešte viac spomalili. Stres úzko súvisí s hormónmi a tie majú na zhadzovanie kilogramov silný vplyv. Pokúste sa nechať všetko voľne plynúť a s čistou hlavou si prejsť svoj jedálniček, popremýšľať o tom, ako často sa hýbete a akým spôsobom.

Možno tak objavíte určité rezervy, a ak ich zapojíte, zistíte, že ste opäť naštartovali úspešný proces chudnutia. Niekedy totiž ide o to, že sa telo dostane do určitého stereotypu a už nepokračuje ďalej. Ak ho ale z tohto procesu vyvedieme, máte šancu k ďalšiemu posunu.

Neľakajte sa stagnácie v chudnutí

Takýto stereotyp môže nastať v oblasti pohybu. Ak treba chodíte na aerobik a na jogu, stabilne sa hýbete v určité dni, telo si zvykne a na úbytok váhy už to nemá vplyv. V takej chvíli stojí za to vyskúšať a zaradiť do svojho života ďalšiu pohybovú aktivitu, treba beh. Organizmus na to musí zareagovať a postaviť sa k tomu. Môže to priniesť impulz k ďalšiemu chudnutiu.

Pomôže zmena stravovacích zvyklostí

Rovnaké je to aj v prípade jedla. Nastavíte si určitý jedálniček, na ktorý sa telo adaptuje. Chvíľu spaľuje prebytočné kalórie, ale potom sa situácii prispôsobí a dôjde do stavu, že je všetko v rovnováhe. Ani nepriberáte, ani nechudnete.

Čo potom? Môžete metabolizmus opäť naštartovať napríklad tým, že vyradíte určité potraviny, alebo iné, naopak, do jedálnička zaradíte. Už táto zmena môže s vaším zažívaním a spaľovaním trochu pohnúť. Oplatí sa tiež popremýšľať o zmenách v stravovacích zvyklostiach, aj tie samozrejme môžu chudnutie podporiť. Prinášame vám preto šesť tipov, ako zmeniť svoje zvyklosti, nabúrať svoj stereotyp v prospech úspešného chudnutia.

1. Vyraďte pečivo

Čo to v praxi znamená? Zabudnite na konzumáciu pečiva. Pripravujte si raňajky bez neho. Predovšetkým s bielym pečivom dostávate do tela veľa jednoduchých sacharidov. Platí ale jedno: Ak vylúčite pečivo úplne zo svojho jedálnička, a to vrátane celozrnného, mali by ste pamätať na to, aby váš organizmus mal zdroj kvalitných komplexných sacharidov. Dlhodobý, úplný nedostatok sacharidov totiž nie je dobrý, teda ak vaším aktuálnym cieľom nie je ketodiéta, pri ktorej organizmus ide na tuky.

Ak ale nemáte v úmysle túto diétu dodržiavať a vylúčite pečivo, pokryte potrebu sacharidov napríklad hnedou ryžou, celozrnnými cestovinami, alebo strukovinami. Ak ste tieto potraviny predtým nekonzumovali, hodí sa ich do jedálnička postupne zaradiť. Možno sa ukáže, že práve nahradenie pečiva týmito potraviny dokáže váš metabolizmus rozhýbať.

2. Konzumujte zdravé tuky

Pravdepodobne ste zo svojho jedálnička vylúčili nezdravé živočíšne tuky v podobe červeného mäsa a údenín. Siahate najčastejšie po morčacom či kuracom mäse, často jete ryby. Ak už si dáte nejakú údeninu, jedine diétnu.

Možno ale ani to nestačí. V takom prípade stojí za to zvýšiť podiel zdravých tukov v strave. Veľa zdravých nenasýtených tukov obsahujú napríklad orechy či avokádo, ktoré sa môže stať chutnou desiatou. Hodí sa tiež nahradiť tučné syry alebo margaríny olivovým olejom.

Južné národy ako Španieli či Taliani si často kvapnú na celozrnnú žemľu či chlieb pár kvapiek olivového oleja. Je to oveľa zdravšie, než ju mazať maslom.

Jedzte ďalej ryby a hydinu a okrem toho vyhľadávajte aj prírodné zdroje nenasýtených tukov. Tieto tuky vás účinne zasýtia a neukladajú sa do podkožia, naopak pomáhajú spaľovať.

3. Žujte jedlo

Každý hlt, ktorý dáte do úst, rozhryzte minimálne 25-krát (aj viackrát). Možno si spomínate, ako vás mamička v detstve napomínala, aby ste dobre žuli. A mala pravdu. Ak budete dobre hrýzť, lepšie strávite sacharidy. Je totiž dokázané, aký má hryzenie vplyv na spracovanie potravy. A platí, že čím lepšie je potrava požuvaná, tým lepšie sa tiež trávi a neukladá sa do tukových zásob. Veľa ľudí ale, bohužiaľ, potravu hltá.

4. Jedzte viac ovocia a zeleniny

Zvykli ste si jesť zeleninový šalát k poludňajšiemu jedlu a dopoludnia si dopriať ovocnú desiatu podľa zásady, že najviac sacharidov by ste mali jesť práve v ranných a dopoludňajších hodinách? Lenže to je málo! Jedzte zeleninu ku každému jedlu, začnite napríklad už paradajkou na raňajky. Má veľmi málo kalórií, za to veľa vitamínov a vlákniny.

Ovocie si doprajte pokojne aj tri porcie denne. Samozrejme vás nenabádame k tomu, aby ste sa večer pchali hroznovým vínom alebo banánmi, ktoré majú veľa sacharidov. Pravdou ale je, že s prírodnými cukrami v ovocí si telo poradí ďaleko lepšie, než s umelými.

5. Kávu jedine bez mlieka a cukru

Pravdepodobne ste zo svojho jedálnička kvôli chudnutiu vyškrtli sladké malinovky a alkohol. Lenže to nestačí. Pre veľa ľudí je životabudičom káva s množstvom cukru a mlieka. Ale práve tam môže byť kameň úrazu – kopa zbytočných kalórií navyše. Odpustite si cukor a ak zvládnete, vynechajte aj mlieko. Možno zistíte, že si dokážete oveľa lepšie svoj obľúbený nápoj vychutnať.

6. Zaplávajte si každý deň

O možnosti vyskúšať nový šport a zaradiť ho do svojho programu už sme písali. Pomôže vám to skvele naštartovať metabolizmus. Ak máte v blízkosti svojho bydliska krytý bazén s celoročnou prevádzkou, skúste sem aspoň 3x do týždňa zájsť a 30 minút si zaplávať. Jedná sa o výborné aeróbne cvičenie, ktoré pomáha páliť tuky a spevňovať svaly celého tela. Vďaka nemu sa tiež spevňujú väzy a nezaťažujú kĺby.

09.11.2016

Získajte zdravý jedálny lístok na mieru ZADARMO

  • Zostavený od nutričnej poradkyne
  • Komplexný jedálny lístok pre vašu osobu
  • Recepty na 7 dní ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

Komentáre k článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam ďalej?

 
Chcem jedálniček ZADARMO

3 220 333 doručených jedálnych lístkov, za dve minúty získate váš!

Tip: Viete, že najčastejšie chcú ľudia schudnúť 10 kg?